O divadlech Kalich a Palace

Divadlo Kalich

Divadlo Kalich

je podle statistik dlouhodobě nejnavštěvovanější soukromou scénou u nás. Od svého slavnostního otevření v listopadu 1999 nabízí pestrý repertoár, ve kterém si každý vybere podle svého diváckého gusta: od výpravných muzikálů přes činoherní komedie českých i zahraničních autorů až po koncerty hvězd rozličných hudebních žánrů. Všechny tituly Divadla Kalich dokazují, že zábava, vkus a kvalita si mohou náramně rozumět. Divadlo totiž zve ke spolupráci jen prvotřídní tvůrce i herce – ať už legendy a respektovaná jména, nebo mladé talenty, kteří si svým nadáním získávají přízeň diváků i kritiky. Příjemně komorní moderní prostory Divadla Kalich se mohou pochlubit špičkovým technickým vybavením i nadstandardním komfortem pro diváky.

Zobrazit představení divadla Kalich


Divadlo Palace

Divadlo Palace

se stačilo za šest let své existence etablovat na divadelní mapě republiky jako výlučná scéna s velice šťastným výběrem mezi současnými světovými komediálními texty. Díky pečlivě vybranému rozmanitému repertoáru s tímto divadlem spolupracují přední čeští herci a divadelní tvůrci. Nebývalá divácká úspěšnost jednotlivých inscenací se snoubí s prvotřídním uměleckým provedením a respektem u odborné kritiky. Nově zrekonstruované prostory Divadla Palace se nacházejí na místě s dlouholetou kulturní tradicí. Několik desetiletí byl na této adrese jeden z nejznámějších pražských biografů, kino Jalta. V září roku 1991 tu mělo svou první premiéru Divadlo Jiřího Grossmanna, po němž Divadlo Palace přebírá pomyslnou štafetu.

Zobrazit představení Divadla Palace
Divadlo v Rytířské

Divadlo v Rytířské

se nachází v budově, jejíž historie sahá až do 17. století, kdy ji navrhli slavní barokní stavitelé Giovanni Domenico Orsi de Orsini a Anselmo Martino Lurago jako Klášter obutých karmelitánů u sv. Havla. Dnešní divadelní sál tehdy sloužil jako jídelna - refektář. A právě v něm se dochovaly raně barokní klenby. V samotném sále se nachází původní štuková výzdoba a nástropní malby s biblickými náměty vztahujícími se k původnímu účelu - Poslední večeře, Sen Jakubův a Kristus v Emauzích z let 1730 - 1740. Divadlo v Rytířské zahájilo sezonu 2012/2013 premiérou hry Frankie a Johnny. Program divadla je určený pro českého diváka a produkci činoherních představení, komorních koncertů a dalších pořadů zajišťuje umělecká a produkční společnost STAR WORKS, s.r.o., kterou vede televizní a divadelní producent Michal Mazač.

Zobrazit představení Divadla v RytířskéBlack Light Theatre of Prague

Black Light Theatre of Prague

Na jaře roku 1987 začal Michal Kocourek vytvářet vizi moderního multižánrového divadla. Soustředil tým spolupracovníků, s jejichž pomocí se rodila idea scény, na které by se propojovalo černé divadlo, jakožto tradiční česká divadelní forma, s prvky muzikálu, tance, pantomimy. Vznikl tak svého druhu ojedinělý typ syntetického divadla. Soubor se ovšem za komunistického režimu potýkal se stále většími překážkami byrokratického charakteru. Další vývoj mu tedy umožnil až pád totalitního systému a nástup (nejen) umělecké svobody. V dubnu 1990 je tak připraveno první představení s názvem Sen. Hra se setkala s velmi příznivým ohlasem u diváků i odborné kritiky. Vzestup popularity soubor zaznamenal v průběhu druhé půle roku 1990, kdy hrál v pražském divadle Albatros, kde za tři měsíce odehrál více než 130 repríz. Černé divadlo Praha se tak stalo jedním z mála českých divadel, která se obejdou bez dotací od města či státu. S jeho představeními se brzy začali seznamovat také diváci v Jugoslávii, Rakousku, Německu a rychle navazovaly další zahraniční angažmá. V roce 1991 se soubor přestěhoval do Divadla v Celetné a o dva roky později byla otevřena jeho současná scéna Divadlo v Rytířské. V tvůrčím týmu Černého divadla Praha se scházejí producent, umělecký šéf, autor Michal Kocourek, režisér Ivan Holeček, výtvarník Daniel Šedivák, režisér Pavel Toman, hudební skladatel Jiří Doubek či textař Pavel Kácha. Jméno souboru Černé divadlo Praha je chráněno registrovanou obchodní známkou a tento soubor je proto jako jediný oprávněn používat ho po celém světě.

Zobrazit představení Black Light Theatre of Prague


Kam dál?